Eliminacje


Regulamin Eliminacji Do Super Method Masters 2025

§1 Postanowienia ogólne

1. Zawody organizowane są przy współpracy Salon Wędkarski Moonfin, Sklepu Wędkarskiego Trotka oraz Method Feeder Polska.

2. Organizatorem w rozumieniu przepisów prawa, zwanym dalej “Organizatorem” jest:

Moonfin Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Skalmierzycach przy ul. Ostrowskiej 124, KRS: 0000977596.

3. Wszyscy zawodnicy, którzy wystartują w zawodach zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem zawodów, regulaminem łowisk eliminacyjnych oraz do ich przestrzegania.

4. Zawodnicy, którzy wezmą udział w zawodach wyrażają zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku przez określonych w ust. 1 współpracujących Organizatorów, Łowisko Maślanka, partnerów lub sponsorów zawodów w celu promocji ich samych lub zawodów. Organizator przed rozpoczęciem zawodów przedłoży każdemu zawodnikowi dokument stanowiący zgodę w tym zakresie, której udzielenie stanowi warunek dopuszczenia do udziału w zawodach.

5. Zawody Eliminacyjne Super Method Masters 2025 są zawodami sportowymi.

6. Zawody Eliminacyjne w 2025 roku odbywać się będą na łowiskach:

1 Eliminacja – 12 Kwietnia WLF Arena – 1 Bilet
2 Eliminacja – 27 Kwietnia Łowisko Radowice – 1 Bilet
3 Eliminacja – 11 maja Łowisko Oaza – 1 Bilet
4 Eliminacja – 25 maja Łowisko Maslanka – 2 Bilety
5 Eliminacja – 31 maja Łowisko Gniewino – 1 Bilet
6 Eliminacja – 22 czerwca Łowisko Barcin – 1 Bilet
7 Eliminacja – 29 czerwca Łowisko Tarnowski sad – 1 Bilet
8 Eliminacja – 5 lipca Łowisko U Sokołów – 1 Bilet
9 Eliminacja – 13 lipca Łowisko Rajsko – 1 Bilet

5. Liczba zawodników w zależności od miejsca na łowisku.

6. Zapisy na eliminacje odbywają się około miesiąc przed daną eliminacją w formie zgłoszeń przez adres email.

§2 Techniki połowu i budowa zestawów

1. Zezwala się na łowienie techniką gruntową oraz pellet waggler z wykorzystaniem jednej wędki, tzw. feedera z wymiennymi szczytówkami lub wędki typu pellet waggler.

2. Zestaw do połowu składa się z opisanego w ust. 1 wędziska, kołowrotka, żyłki głównej, akcesorium do wyboru: podajnika do method feeder, bombki do slow sinking bomb, spławika typu pellet waggler lub bombki do bomb feeder, przyponu z żyłki zakończonego jednym haczykiem bezzadziorowym.

3. Opcjonalnie do budowy zestawu dopuszcza się stosowanie innych akcesoriów pomocniczych, które są charakterystyczne dla wybranej techniki – w szczególności krętlików, łączników, stoperów itp.

4. Obowiązuje zakaz stosowania plecionki jako linki głównej lub przyponowej.

5. Obowiązuje zakaz stosowania haczyków zadziorowych, w tym z mikrozadziorem.

6. Obowiązujący zakaz stosowania plecionki nie dotyczy włosa znajdującego się na przyponie.

7. Zawodnik może posiadać przy sobie dowolną ilość wędek, które może dowolnie zmieniać w trakcie czasu łowienia.

8. Zakazuje się :

-używania echosond przed wędkowaniem, jak i podczas wędkowania

-używania markerów oraz innych urządzeń do oznaczania punktów na wodzie

-używania łodzi zanętowych, pontonów oraz innych środków pływających

-używania spombów, rakiet zanętowych oraz innych akcesoriów do nęcenia które nie są dozwolone w regulaminie.

§3 Zanęty i przynęty

1. Stosowane przez zawodników zanęty oraz przynęty nie mogą być szkodliwe dla ryb oraz ekosystemu.

2. Dopuszcza się stosowanie zanęt pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego.

3. Dopuszcza się stosowanie przynęt pochodzenia naturalnego oraz sztucznego (np. gumowa kukurydza).

4. Zabrania się stosowania jako przynęt żywych oraz całych martwych ryb, a także filetów ryb.

5. Obowiązuje całkowity zakaz używania wszelkiego rodzaju robactwa!

6. Ogranicza się stosowanie zanęt podczas jednej tury do max. 12 litrów. Limit ten dotyczy namoczonej oraz przesianej zanęty w stanie gotowym do użycia. Ponadto wliczają się do niego między innymi ziarna, pellety, atraktory oraz inne dodatki stosowane do nęcenia dopuszczone niniejszym regulaminem.

§4. Zasady rywalizacji oraz punktacja

1. Zawody Eliminacyjne składają się z 1 tury. 

1. Dany sektor wygrywa zawodnik z najwyższą wagą złowionych ryb. Każdy zawodnik rywalizuje w jednym, konkretnym sektorze. Następnie wynik końcowy tury jest ustalany poprzez porównanie wyników z odpowiednio każdego sektora (miejsce, potem waga złowionych ryb).

2. Losowanie jako procedurę przeprowadza sędzia główny, natomiast poszczególne czynności jak np. losowanie numerka wykonuje osobiście zawodnik. Sędzia główny podejmuje ostateczne decyzje w sytuacjach spornych. Decyzja sędziego głównego jest niepodważalna i ostateczna.

3. Każdy zawodnik może zgłosić protest dotyczący zgodności z regulaminem łowienia przez innego zawodnika.

4. Wszystkie protesty zgłaszane są bezpośrednio do dowolnego sędziego podczas zawodów niezwłocznie po nieregulaminowym zdarzeniu pod rygorem nieważności protestu.

5. Protesty po zawodach nie będą rozpatrywane.

6. Protesty bezpodstawne będą karane obowiązkiem zapłaty 50 zł lub usunięciem z zawodów.

7. Do klasyfikacji liczą się wszystkie ryby z wyłączeniem: suma, szczupaka, okonia, sandacza, które należy wypuścić niezwłocznie po wyholowaniu.

8. W przypadku zacięcia ryby przed sygnałem kończącym zawody będzie ona zaliczona, jeśli zostanie podebrana w ciągu 15 min od sygnału.

§5 Stanowiska, przemieszczanie oraz hol ryb

1. Zawodnicy po wylosowaniu udają się bezpośrednio w pobliże swojego stanowiska.

2. Zawodnicy wchodzą na stanowisko oraz rozpoczynają przygotowania zgodnie z zaleceniami sędziego głównego, dopiero po ustalonym sygnale (jednym dla wszystkich zawodników). Do czasu otrzymania sygnału, wejście na stanowiska jest zabronione. Przed wejściem na stanowisko zawodnik ma obowiązek rozłożyć w pobliżu stanowiska w widocznym miejscu: minimum 3 regulaminowe siatki do przechowywania ryb, matę do odhaczania, podbierak, wiaderko do polewania ryby, przyrząd do odhaczania ryb oraz środek do dezynfekcji. Zawodnik jest zobowiązany trzymać się z dala od linii brzegowej.

3. Wędkujemy tylko w obrębie wyznaczonego stanowiska. Sędzia główny poinformuje o szerokościach stanowisk.

4. Na stanowisku zawodnika może przebywać jedynie zgłoszona wcześniej osoba towarzysząca.

5. Osoba towarzysząca nie może w jakikolwiek sposób ingerować w łowienie, czy pomaganie przy czynnościach wędkarskich. Przez niedozwolone ingerowanie rozumie się także podawanie przedmiotów, przynęt, zanęt oraz ich przygotowywanie do użycia przez zawodnika zarówno przed, jak i w trakcie łowienia.

7. Osoby towarzyszące mają kategoryczny zakaz przemieszczania się po stanowiskach innych zawodników.

8. Złamanie zakazu z ust. 7 może skutkować nakazem opuszczenia przez osobę towarzyszącą łowiska. Stosownie do okoliczności, w przypadku uzyskiwania w ten sposób przez zawodnika korzyści w toczącej się rywalizacji, złamanie przez osobę towarzyszącą zakazu przemieszczania się po stanowiskach może skutkować również wykluczeniem z zawodów zawodnika, który zgłosił daną osobę towarzyszącą.

9. Zawodnicy mają zakaz przemieszczania się po stanowiskach. Wyjątek stanowi sytuacja splątania zestawów. Zakazane jest przemieszczanie się zawodników na stanowiska innych zawodników, pod groźbą wykluczenia z zawodów.

10. Stanowisko podczas trwania tury wolno opuszczać tylko w uzasadnionych sytuacjach, jak np. potrzeba fizjologiczna. Przed każdym opuszczeniem stanowiska zawodnik ma obowiązek wyjąć zestaw z wody i zabezpieczyć wędkę.

11. Zawodnicy mają obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby holować rybę w obrębie swojego stanowiska. Ryba musi być podebrana w obrębie swojego stanowiska.

12. W momencie, gdy ryba wpłynie w zestaw innego zawodnika, zawodnik w którego zestaw wpłynęła ryba holowana przez innego zawodnika, ma prawo zgłosić protest. Jeżeli powyższa sytuacja faktycznie wpłynęła na jego wędkowanie, bądź wynik w zawodach, sędzia główny po rozpatrzeniu sytuacji z sędzią sektorowym mają prawo nie zaliczyć ryby po uwzględnieniu wszystkich okoliczności oraz po ustaleniu stopnia winy.

13. Do czasu wyjęcia splątanych zestawów z wody zawodnicy nie mogą kontynuować łowienia, w szczególności zarzucać innej wędki.

14. Po wyjęciu splątanych zestawów, zawodnik, który doprowadził do splątania zestawów nie może kontynuować łowienia do czasu ich rozplątania, jeżeli było ono możliwe. Zawodnik, który nie doprowadził do splątania zestawów może wrócić do łowienia po wyjęciu splątanych zestawów z wody, przy użyciu innej wędki na czas ich rozplątywania.

15. W sytuacji spornej o winie w splątaniu zestawów rozstrzyga sędzia, a w braku możliwości jej ustalenia obaj zawodnicy nie mogą kontynuować łowienia do czasu rozplątania zestawów, jeżeli było ono możliwe.

16. Jeżeli rozplątanie zestawów nie było możliwe zawodnik do wędkowania wrócić może po odłożeniu i zabezpieczeniu wędki lub zamontowaniu nowego zestawu.

17. Po zakończeniu wędkowania zabrania się wysypywania zanęty oraz pelletu do wody. Pozostałą mieszankę należy zabrać ze stanowiska.

18. Wszyscy zawodnicy są zobowiązani do posprzątania swojego stanowiska po zakończeniu zawodów, a śmieci należy zabrać ze sobą do wyznaczonego w tym celu kontenera.

19. Zabrania się wchodzenia do wody podczas trwania całej imprezy.

§6 Przebieg tury i kontrole

1. Podczas zawodów będzie obowiązywać 6 sygnałów:

1 sygnał – można wejść na stanowisko

2 sygnał – siatki do wody

3 sygnał – można nęcić (10 minut przed rozpoczęciem zawodów)

4 sygnał – można łowić

5 sygnał – 5 minut do końca zawodów

6 sygnał – koniec zawodów (każdy uczestnik po 4 sygnale ma obowiązek jak najszybciej wyjąć zestaw z wody)

2. Nad zawodami czuwać będą sędziowie główni oraz sektorowi.

3. Organizator będą przeprowadzał wyrywkowe kontrole zawodników, w których zawodnicy do kontroli będą wyłaniani drogą losowania.

4. Ust 3 nie wyklucza możliwości wyrywkowego kontrolowania zawodników przez sędziów w dowolnym czasie oraz ilości bez podania przyczyny.

5. W przypadku złamania przez zawodnika regulaminu, sędzia stosownie do okoliczności może ukarać zawodnika:

a) upomnieniem;

b) wstrzymaniem możliwości wędkowania do czasu powrotu do przestrzegania regulaminu;

c) odjęciem ustalonej przez sędziego, stosownej do przewinienia wagi od wyniku końcowego danej tury;

d) nakazem wypuszczenia wszystkich ryb złowionych przed ukaraniem;

e) dyskwalifikacją zawodnika z danej tury – wpisanie wyniku 0 kg w danej turze

(w takiej sytuacji zawodnik zajmuje 7 miejsce w sektorze, pozostali zawodnicy w sektorze otrzymują punktację zgodną z nową klasyfikacją w sektorze);

f) dyskwalifikacją zawodnika z całych zawodów – wpisanie wyniku 0 kg w całych zawodach

(w takiej sytuacji zawodnik otrzymuje ostatnie miejsce w sektorze w każdej turze, pozostali zawodnicy w sektorze zdyskwalifikowanego zawodnika otrzymują punktację zgodną z nową klasyfikacją). Zawodnik zdyskwalifikowany jest zobowiązany do natychmiastowego oddania nagród, które zdobył podczas zawodów. Nagrody te zostają przekazane i rozdysponowane zgodnie z nową klasyfikacją.

§7 Przechowywanie i bezpieczeństwo ryb

1. Zawodnik ma obowiązek używania 3 siatek o minimalnej długości 3 m.

2. Limit wagowy w jednej siatce to maksymalnie 35 kg złowionej ryby.

3. jeżeli limit zostanie przekroczony, do wyniku końcowego zostanie wpisana waga 35kg!

4. Zawodnikom zaleca się posiadanie większej ilości siatek niż wymagane 3 sztuki.

5. Organizator podczas trwania zawodów nie będzie przeprowadzał ważenia na życzenie zawodnika. Zalecamy posiadanie większej ilości siatek tak, żeby nie przekraczać limitu wagowego.

6. W przypadku złowienia dużej ryby ( 8kg + ), jesiotra lub tołpygi zawodnik zobligowany jest do niezwłocznego powiadomienia sędziego sektorowego, który dokona zważenia, a następnie wypuści rybę do wody.

7. W przypadku posiadania wolnej siatki (pustej oraz ponad wymagane 3 sztuki), slingu lub worka karpiowego, zawodnik uprawniony jest do przetrzymywania w niej maksymalnie 1 ryby do czasu dokonania zważenia przez sędziego, jednocześnie kontynuując łowienie.

8. W przypadku braku posiadania wolnej siatki, slingu lub worka karpiowego zawodnikowi nie wolno kontynuować łowienia do czasu zakończenia ważenia przez sędziego i wypuszczenia ryby.

9. Zakazuje się przetrzymywania dużych ryb oraz jesiotrów w siatkach z innymi rybami – w szczególności w wymaganych obligatoryjnie 3 siatkach.

10. Każdy łowiący odpowiada i dba o stan złowionych ryb.

11. Złowionych ryb nie kładziemy na ziemi ani nie obijamy ich o podłoże stanowiska, zawodnik stosuje matę karpiową w każdym przypadku. Mata karpiowa powinna być namoczona. Złowiona ryba powinna trafić jak najszybciej do siatki, która powinna być zanurzona w wodzie. W przypadku, kiedy zawodnik musi przetrzymywać rybę na macie, zawodnik ma obowiązek polewania ryby wodą.

Obowiązkowa mata do kładzenia większych ryb musi mieć rozmiar minimum 130 cm x 90 cm i grubość minimum 3cm. Musi być wypełniona miękkim materiałem typu gąbka lub podobnym. Nie wolno jako maty stosować innych produktów, które nie są do tego przeznaczone przez producenta.

Zalecamy posiadać drugą mniejszą matę którą można rozłożyć na siedzisku między nogami, gdzie często zawodnicy w podbieraku odhaczają ryby.

12. Ponowne zarzucenie zestawu jest możliwe po odhaczeniu wcześniej złowionej ryby i bezpiecznym umieszczeniu jej w siatce.

§8 Nęcenie

1. Nęcenie może odbywać się za pomocą:

a) ręki (w przypadku nęcenia kulami lub wałkami ich wielkość nie może przekraczać 50mm obwodu lub długości);

b) procy;

c) koszyka feederowego w tym typu szklanka (maksymalny rozmiar 5cm na 6cm) lub podajnika do method feeder zamontowanego na wędce.

3. Do nęcenia dopuszcza się wędki karpiowe, morskie oraz dedykowane do tego celu przez producentów wędki bez drgającej szczytówki. Wędka taka nie może być uzbrojona w hak, zakazuje się używania plecionki.

4. Zakazuje się korzystania przy nęceniu ze spombów, rakiet zanętowych, łyżek zanętowych, łódek zanętowych, łodzi podwodnych, dronów.

5. Zabrania się wyrzucania niewykorzystanej zanęty do wody po zakończeniu wędkowania.

§9 Inne zasady

1.Uczestników zobowiązuje się do przestrzegania regulaminów zawodów oraz regulaminów łowisk.

2. Zawodnicy, którzy wezmą udział w zawodach wyrażają zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku przez organizatorów, zarządcę/właściciela łowiska, partnerów lub sponsorów zawodów w celach promocji łowiska; Sklepu Moonfin, Sklepu Wędkarskiego Trotka; samych zawodów oraz sponsorów lub partnerów zawodów – zgodę w tym zakresie zawodnik dodatkowo potwierdza na dokumencie przedłożonym do podpisu na początku zawodów.

3. Uczestnik ma obowiązek zgłosić organizatorowi wszystkie nieprawidłowości, które zauważył lub się o nich dowiedział. W sytuacji zatajenia takiego faktu w wyniku działania w złej woli, organizator ma prawo wykluczyć uczestnika, który o fakcie celowo nie poinformował.

4.Każdy Uczestnik ma obowiązek pilnowania swoich rzeczy oraz zobowiązany jest do zostawienia po sobie porządku.

5. Zawodnik podczas zawodów może posiadać przy sobie telefon, jednak nie może rozmawiać przez telefon, słuchawki ani inne urządzenie.

W sytuacji kiedy zawodnik musi przeprowadzić rozmowę, zawodnik jest zobligowany do zwinięcia zestawu i opuszczenia stanowiska.

6.Zawodnik podczas łowienia ma obowiązek przestrzegania zasad fair play, nie może zachowywać się wulgarnie, powinien zachować ciszę, nie przeszkadzać innym zawodnikom oraz zachowywać się niestosownie lub nieobyczajnie.

7. Zabrania się spożywania alkoholu lub innych substancji odurzających. Zawodnik będący pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających w czasie zawodów zostaje niezwłocznie zdyskwalifikowany z całego turnieju.

8.  Wszystkie akty nieprzyzwoitego zachowania będą karane wykluczeniem z zawodów lub usunięciem z łowiska oraz wpisaniem na „czarną listę”, równoznaczną z zakazem uczestnictwa w kolejnych edycjach zawodów Super Method Masters oraz innych imprezach organizowanych przez Sklep Moonfin, Sklep Wędkarski Trotka oraz Method Feeder Polska.

9. Organizator ma prawo skrócić zawody w przypadku różnych zdarzeń losowych, takich jak np. niebezpieczne warunki atmosferyczne, w szczególności burza, gwałtowny wiatr, gradobicie lub inne.

10. W przypadku skrócenia zawodów obowiązywać będą następujące zasady:

a) pojedyncza tura jest uznana za odbytą jeżeli odbyła się ponad połowa tury, wynik z połowy tury jest wiążący;

b) zawody uznawane są za odbyte jeżeli odbyła się ponad połowa rywalizacji, wynik końcowy z połowy rywalizacji uznawany jest za wiążący;

11. W sytuacji kiedy organizator nie może przeprowadzić skutecznie zawodów z przyczyn od niego niezależnych, organizator wyznacza inny termin zawodów, o którym zawodnicy zostaną poinformowani. Każdy zawodnik ma prawo zrezygnować w takiej sytuacji z uczestnictwa. Organizator zwraca koszt wpisowego zawodnikowi w ciągu 30 dni od rezygnacji. Organizator ma prawo sprzedania biletu innemu zawodnikowi.

§10 Zapisy

1. Uczestniczyć w zawodach mają prawo wszyscy, bez względu na przynależność klubową, czy okręgową. Wiek najmłodszego uczestnika nie może być niższy niż 14 lat. Osoby poniżej 18 roku życia mają prawo wziąć udział w zawodach tylko za zgodą i w obecności rodzica lub prawnego opiekuna.

2. Zapisy na każdą eliminację odbędą się około miesiąc przed każdą eliminacją.

3. Zapisy będą odbywać się poprzez zgłoszenia e-mail.

4. Wpisowe na zawody będzie zależne od danej eliminacji.

Nagrody Gwarantowane

Podczas 8 eliminacji z wyłączeniem łowiska Maślanka

1 miejsce Bilet Super Method Masters 2025 – Pakiet Bronze

2 miejsce KOSZ WĘDKARSKI Lorpio REBEL D-36 Z PLATFORMĄ

3 miejsce KOSZ WĘDKARSKI Lorpio

4 miejsce KOSZ WĘDKARSKI Lorpio

5 miejsce nagrody rzeczowe od firmy Lorpio

6 miejsce nagrody rzeczowe od firmy Lorpio

7 miejsce nagrody rzeczowe od firmy Lorpio

8 miejsce nagrody rzeczowe od firmy Lorpio

Nagroda Rzeczowa Lucky Looser

Nagroda Rzeczowa Big Fish

Gratisy dla uczestników

Łączna pula nagród 14.000 zł

5. Nagrody Gwarantowane podczas eliminacji na Łowisku Maślanka:

Z uwagi na możliwość pomieszczenia dużej liczby zawodników na Łowisku Maślanka (do 80 osób), organizator dla tej eliminacji przewidział oddzielny system nagród.

Na łowisku Maślanka do wygrania będą 2 bilety – pakiet Bronze

Nagrody od Firmy Lorpio (oprócz ilości domyślnej dla pozostałych eliminacji) będą zwiększone w zależności od finalnej liczby uczestników.

6. Wszystkie szczegóły związane z eliminacjami będą podawane na bieżąco na stronie Super Method Masters oraz w mediach społecznościowych Sklepu Wędkarskiego Trotka, Salonu Moonfin.pl, Method Feeder Polska oraz partnerów imprezy.

ELIMINACJE SUPER METHOD MASTERS 2025

DATY ORAZ TERMINY ELIMINACJI:

1 Eliminacja – 12 kwietnia WLF Arena – 1 Bilet
2 Eliminacja – 27 kwietnia Łowisko Radowice – 1 Bilet
3 Eliminacja – 11 maja Łowisko Oaza – 1 Bilet
4 Eliminacja – 25 maja Łowisko Maslanka – 2 Bilety
5 Eliminacja – 31 maja Łowisko Gniewino – 1 Bilet
6 Eliminacja – 22 czerwca Łowisko Barcin – 1 Bilet
7 Eliminacja – 29 czerwca Łowisko Tarnowski sad – 1 Bilet
8 Eliminacja – 5 lipca Łowisko U Sokołów – 1 Bilet
9 Eliminacja – 13 lipca Łowisko Rajsko – 1 Bilet